E-Bordro’nun İnsan Kaynaklarına Getirdiği Faydalar ve Yenilikler

Uzun süredir İş Kanunu kapsamında bulunan, “çalışanlara bordro tebliğ etme” işi, dijital dönüşüm ürünlerinden biri olan e-bordro ile çok daha pratik ve verimli hale geliyor. Bordroların dijitalleşmesi insan kaynakları departmanlarının işlerini de büyük oranda kolaylaştırıyor. Logo Yazılım’ın bu alanda önemli çözümleri buluyor. Bu blog yazımızda e-bordro nedir, faydaları nelerdir gibi sorulara yanıtlar veriyoruz.

Dijital dönüşüm şirketlerin iş süreçlerini hızlandırıyor, kolaylaştırıyor ve çok daha verimli hale getiriyor. Elbette tüm bu süreçleri yönetecek insanlar da yine bu sistemin dönüşümüyle bağlantılı olarak yönetiliyor.

İnsan kaynakları yönetimi, önümüzdeki yıllarda tüm şirketler için çok daha önemli hale gelecek. Öyle ki, şirketlerin yönelimlerinde İK’nın payı daha önemli hale gelecek. Bu noktada insan kaynakları yönetimini daha da rahatlatan bazı uygulamalardan söz edebiliriz.

 

E-BORDRO İK İŞ YÜKÜNÜ AZALTIYOR

İş Kanunu kapsamında zorunlu olan çalışanlara bordro tebliğ etme işi artık hızlı ve güvenilir şekilde elektronik ortamda yapılabilecek. Bununla birlikte şirketler kargo giderlerinden de kurtulacak. İnsan kaynakları departmanlarının iş yükündeki hafifleme sayesinde çok daha önemli konularda odaklanmak mümkün olacak.

Birkaç tıklama ile yüzlerce çalışana özel doküman oluşturma, toplu olarak imzalama ve imzalı dokümanları toplu olarak kişiye özel dağıtabilme özellikleri e-bordro sayesinde mümkün oluyor. E-bordro uygulaması insan kaynakları çalışanlarına önemli miktarda zaman kazandırıyor. Hazırlanma ve gönderim işleri bu uygulama sayesinde dert olmaktan çıkıyor.

Bireyler, kendilerine özel oluşturulan dokümanları kendilerine özel, bir defa kullanılabilen şifreler ile güvenilir bir şekilde görüntüleyebiliyor. Kurumların iş yapışını kolaylaştıran bu çözümün sunduğu somut faydalar insan kaynaklarına bağlı tüm departmanların da faydasına oluyor.

 

GİZLİLİK KONUSUNDA DA AVANTAJLI

E-bordroda insan kaynakları konusundaki güvenlik endişeleri de ortadan kalkıyor. Yetkili olmayan kişilerin gizliliğe haiz belgeleri görebilmelerinin önüne geçiliyor. Kullanıcılar, aynı platform üzerinden diğer işlemlere müdahil olmadan güvenli şekilde çalışabiliyor. Atamalarda, toplu duyuru gerektiren iç yazışmalarda, satın alma süreçlerinde, toplu ihale bülteni dağıtımlarında kullanılabilmesi çözümü ön plana çıkartan faktörler arasında yer alıyor.

İnsan kaynakları süreçlerindeki gizlilik prensipleri gözetilerek kullanıma alınan çözüm, tebliğ-tebellüğ etme, arşivleme ve raporlama kolaylığı gibi birçok kazanım sağlıyor. Özellikle çalışan sayısı fazla olan ya da çalışanları farklı lokasyonlarda bulunan kurumlarda insan kaynakları departmanlarının iş yükünü hafifletiyor. Çözüm, yaygın bayi ya da servis ağına sahip kurumların merkezler arası iletişiminde kullanılabildiği gibi, kurumların mevcut iş süreçlerine de entegre edilebiliyor.

E-bordro sayesinde aynı anda yüzlerce bordro oluşturulabiliyor, bu bordrolar toplu olarak imzalanabiliyor ve dağıtma işlemi dakikalar içinde tamamlanıyor. Üstelik dağıtılan belgelerin teslimi, zaman damgalı olarak görüntülenebiliyor. Hazırlanan belgelerdeki kişiye ya da kuruma özel bilgiler ise sadece yetkili kişiler tarafından görülebiliyor.

İşletme Yapınıza En Uygun e-Fatura Çözümleri

E-Fatura , E-Arşiv Nedir ?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği standartlara uygun olarak geliştirilen Logo e-Fatura çözümleri ile mevcut yazılımınız ne olursa olsun, faturalarınızın dolaşımını güvenle ve hızla gerçekleşmesini sağlar. Doğru ihtiyaç analizi ile işletme yapınıza en uygun e-Fatura uygulamasına Logo güvencesi ve tecrübesi ile kavuşabilirsiniz.

 

Müşteriyi Elde Tutmanın Yolu: CRM Uygulamaları

Günümüzün rekabet ortamında, tüketici beklentilerinin ve pazar koşullarının dinamiği karşısında müşterilerin nabzını tutmak, her an değişen taleplerini iyi anlamak ve hatta ihtiyaçlarını önceden fark ederek çözüm sunabilmek amacıyla ortaya konan çabaların giderek arttığı bir dönüşüm yaşıyoruz.

Kurumlar bu dönüşüme ayak uydurmak için, başta CRM olmak üzere tüm uygulamalara olan ihtiyacın farkında. Teknoloji şirketlerinin bu alanda yaptığı yatırımlardaki artış, bunun bir göstergesi. Mevcut müşterilerin işletmeye sadakatini artırmak, potansiyel müşterilere erişebilmek amacıyla onları tanımak, analiz etmek ve doğru iletişim kurmak için, bilgi sistemlerine ihtiyaç duyuluyor. Devamını Oku

ERP Çözümü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu dünyanın ya da sanal evrenin çekirdeğinde, ERP uygulamaları bulunuyor. Değişen koşullara ve taleplere yanıt verebilmek için, şirketlerin daha esnek ve hızlı olması bir zorunluluk. Rekabette öne çıkmak ve değişikliklere ayak uydurmak isteyen kurumlar, Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Yazılımı yatırımlarına devam ediyor. Devamını Oku

Otomatik Katılım’da Logo ve AvivaSA İşbirliği

1 Ocak 2017 itibariyla 45 yaş altında olup özel sektörde ve kamu sektöründe çalışan herkesi ilgilendiren önemli bir uygulama hayata geçti: Otomatik Katılım!

Otomatik Katılım Hakkında

Otomatik Katılım, çalışanların işverenleri aracılığıyla, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dâhil edildiği bir uygulamadır.  Otomatik Katılım kapsamına giren her işveren, çalışanları adına bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapıp 45 yaş altındaki çalışanlarını bu plana dâhil etmekle yükümlüdür. Otomatik Katılım sistemine dahil edilen çalışanların prime esas kazançlarının %3’ü  her ay otomatik olarak Otomatik Katılım birikimlerine aktarılır.

Devamını Oku

İhracatta E-Fatura Uygulamasında Sıkça Sorulan Sorular

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, 01 temmuz 2017 tarihi itibari ile İhracat ve Tax-Free faturalarının da e-Fatura uygulaması kapsamına alınmasıyla birlikte artık ihracat süreçleri de elektronik ortama taşınıyor.

Böylelikle; merkezinde yine GİB’in olduğu bir yapıyla, ihracat faturaları GİB üzerinden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na iletilecek ve faturalar direkt Bakanlık tarafından görüntülenebilecek.

İhracatta e-Fatura uygulamasıyla süreçte verimlilik ve hız kazanılacak.

İlgili yasal duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

Devamını Oku